Na��tavam...

Luxácia

Čo je vykĺbenie - luxácia ramena?

Vykĺbenie ramenného kĺbu je stav keď hlavica ramennej kosti „opustí“ kĺbnu jamku a zakliní sa v nesprávnej polohe. Ak dôjde ku čiastočnému posunu hlavice z jamky a následnému návratu do kĺbu – ide o  „subluxáciu“ -čiastočné vykĺbenie. K vykĺbeniu dochádza najčastejšie v abdukcii a extrarotácii, teda pri páde na vystretú a navonok vytočenú hornú končatinu. Obr.schema luxácie a RTG luxácie.

Aké sú príznaky luxácie ramena a aká je terapia?

Rameno môže vyskočiť - luxovať dopredu, dozadu a nadol. V 93% dochádza ku prednej dolnej luxácii. Kĺbna jamka ostane prázdna a pridruží sa výrazná bolesť. Postupne zväčšujúci sa spazmus svalov môže bolesť zvyšovať. Možno pozorovať deformitu, opuch, limitáciu hybnosti a oslabenie ramena. Pri luxácii dochádza ku poškodeniu mäkkých častí ako je kĺbne púzdro, labrum či okolité šľachy a svaly. Menej často dochádza aj ku poškodeniu nervu a cievy. Diagnóza sa stanovuje pomerne ľahko pri klinickom vyšetrení lekárom. Röntgenové vyšetrenie ramena nález potvrdzuje a odhaľuje prípadné pridružené zlomeniny.

Ako sa luxácia lieči?

Liečba akútnej luxácie ramena spočíva v jej repozícii. Napravenie hlavice ramennej kosti do kĺbnej jamky je potrebné vykonať čo najskôr, optimálne ihneď po úraze. Ak sa rameno nedá napraviť, je potrebné ošetrenie na  chirurgickej ambulancii. Po repozícii sa rameno fixuje vo fixátore . Odporúčané je prikladanie studených obkladov na rameno 3 – 5x denne a analgetická liečba tabletkami.

Zaužívaný – starý- koncept liečby.

  • Repozícia ramena
  • Kontrolný RTG
  • Fixácia ramena na 3-4 týždne
  • Následná rehabilitácia
  • Opakovaná luxácia- a rovnský postup...


Moderný koncept liečby.

Pri vykĺbení dochádza  ku poškodeniu mäkkých štruktúr ramena. Väzivá a  kĺbne púzdro sa natiahnu alebo až roztrhnú. Najčastejší typ poškodenia je Bankartova lézia, ktorá často vedie, najmä u mladých ľudí, ku vzniku chronickej nestability – opakovanej luxácii. Svetové štatistiky poukazujú až na 95% riziko opakovanej luxácie do jedného roku od úrazu v skupine do 20 rokov.
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou /MRI/ odhalí alebo vylúči prítomnosť Bankartovej lézie.
Pri potvrdení Bankartovej lézie sa odporúča najmä v mladej vekovej skupine artroskopia ramenného kĺbu so súčasným prišitím poškodeného väziva ku kĺbnej jamke pomocou minikotvičiek- Bankartova operácia. Touto operáciou sa minimalizuje riziko opakovanej luxácie na cca 5 -10 %.
Pri negatívnom náleze na MRI sa odporúča 7-10 dňový kľudový režim vo fixátore. Po ústupe bolestí a opuchu sa začína s rehabilitačným programom na obnovenie rozsahu hybnosti a posilnenie svalových skupín.