Na��tavam...

Členkový kĺb

Aké sú príčiny ťažkostí s členkovým kĺbom?

Členkový kĺb je štatisticky najčastejšie poraneným kĺbom. Podvrtnutie - distorzia, nestabilita členka alebo chronická boleť s obmedzením hybnosti - impingement, môžu vznikať z viacerých príčin.

Úraz. Podvrtnutie členka vyniká nielen pri športovaní ale veľmi časti pri bežnej chodzi, či turistike.S týmto úrazom sa stretnávame najma u vrcholových futbalistov,volejbalistov či basketbalistov. Pri dostupnutí na neznámy predmet alebo nerovnosť sa členkový kĺb poraní aj u bežnej populácie.

Degeneratívne zmeny. Opotrebovanie chrpavky spojene s chronickým zápalom je dôsledkom degeneratívnych zmien na váhonosnom kĺbe. Náchylní su najmä jedinci s nadváhou a predispozičnými faktormi v rámci dedičných faktorov - artrózy.

Vrodené zmeny. Do tejto skupiny patria pacienti s generalizovanou hypermobilitou - voľnosťou kĺbov . Nestabilita členka  je neúrazového charakteru a je sposobená vrodenou "voľnosťou kĺbneho" púzra a vaziva.

V dennej praxi sa stretávame s pacientami, ktorí bagatelizujú ťažkosti a úrazy členka. Bežne takéto stavy "rozchodia". Ak sa však poranenie  nediagnostikuje správne a včas, často vznikajú chronické ťažkosti s obmedzením jeho funkcie.