Na��tavam...

Kolenný kĺb

1. Pri rekreačnom futbale som si podvrtol koleno. Dal som si na to mast. Postupne sa stav zlepšil, ale pri drepe a rotačných pohyboch pocitujem bolesť na vnútornej strane kolena....Neviem sa na koleno spoľahnúť, občas sa mi zablokuje...

Sportclinic: Najčastejším poranením tzv. mäkkého kolena po distorzii , je poranenie vnútorného menisku . Prejavuje sa bolesťou na vnútornej strane kolena po zatažení. Často ide o chronický „nediagnostikovaný stav“ keď ťažkosti po znížení zátaže ustupujú a pri zvýšenej námahe alebo športovaní opät vznikajú. Konzultujte špecialistu, aby ste zabránili ďalšiemu poškodzovaniu kolenného kĺbu.

2. Som rekreačná lyžiarka. Pred mesiacom som si podvrtola koleno. Večer mi opuchlo a pocitovala som v ňom bolesť na vnútornej strane. Išla som na pohotovosť, vyšetrili ma a urobili mi röntgenové vyšetrenie. Lekár mi povedal, že sa mám pár dní šetrit a že nič nie je zlomené. Mňa však koleno pri zatažení bolí.


Sporclinic: Pri podvrtnutiach kolenného kĺbu vznikajú veľmi často poškodenia tzv. mäkkých častí kĺbu . Ide o väzivo, meniskus, chrupavku a kĺbne púzdro. Poškodenie týchto štruktúr nie je na RTG vidieť. Ak bol úraz vašeho kolena vážnejší a pretrvávajú bolesti na vnútornej strane kolena , potrebujete vyšetrenie u špecialistu, pre podozrenie na poškodenie vnútorného bočného väzu alebo menisku.

3. Mám 24 rokov. Pred rokom som si poranil koleno pri volejbale. Robili mi artroskopiu kolena pre poškodenie menisku. Povedali mi, že mám poškodené aj väzy.... Stáva sa mi , že sa mi koleno “podvrtne“. Mám pocit, že ho mám nestabilné. Potrebujem dalšiu operáciu? Údajne náhradu predného skríženého väzu.

 Sportclinic: Podľa vašich príznakov sa jedná zrejme o „ instabilnitu kolenného klbu “.Teda vaše koleno je pri normálnom živote v poriadku, ale pri rotačných pohyboch a väcšom zaťažení dochádza ku „podvrtnutiu - nestabilite kolena“. Poraďte sa s špecialistom ohladom rehabilitácie resp.operačnej liečby vášho kolena.

4. Nikdy som nešportovala, len sa rada dívam na hokej. Pri chôdzi pocitujem pichanie v kolene pod jabĺčkom. Koleno mám večer opuchnutejšie, ale ráno je vždy normálne. Mojej babke už operovali obidve kolená. Mám íst na vyšetrenie, aj keď som nikdy nemala úraz?


Sportclinic: Bolesti kĺbov bez úrazového mechanizmu sú veľmi časté. Ide pravdepodobne o počiatočné degeneratívne ochorenie „artrózu“- teda o poškodenie chrupaviek kĺbu. V dnešnej dobe sa táto civilizacná choroba prejavuje čím ďalej, tým viac aj u mladších ľudí. Určitú rolu hrá aj dedičný faktor. Konzultujte vášeho špecialistu.