Na��tavam...

AC luxácia

Čo je AC luxácia?

Akromioklavikulárna luxácia je klinický stav, keď po úraze dôjde ku čiastočnému alebo úplnému roztrhnutiu väziva a vonkajšia časť kľúčnej kosti vyskočí z kĺbu a „trčí“ nad ramenom. K tomuto druhu úrazu dochádza po páde na vystretú hornú končatinu, alebo po priamom náraze ramena o tvrdý predmet /mantinel u hokejistov, pád z bicykla na cestu/.

Aké sú príznaky AC luxácie a ako sa diagnostikuje?

Bolesť a palpačná citlivosť nad ramenom, prípadne deformita pri vyskočení kľúčnej kosti nahor sú typickými príznakmi tejto diagnózy. RTG vyšetrením sa stanovuje rozsah poškodenia ligament a kĺbneho púzdra. Pri ľahkých formách sa používa porovnávacie röntgenové vyšetrenie so zdravou stranou so závažím v ruke.

Ako sa AC luxácia lieči?

AC luxácia sa lieči obyčajne v ľahších prípadoch konzervatívne. Rameno sa uloží na záves a udržuje sa v kľude 3 týždne. Prikladajú sa studené obklady na zníženie bolesti a opuchu. Rehabilitačný program trvá cca 2 mesiace a po troch mesiacoch dochádza ku plnému vyhojeniu poškodeného väziva. Avšak v ťažších prípadoch poškodenia si stav vyžaduje operačné riešenie.