Na��tavam...

Achillova šľacha

Aké sú príčiny ťažkostí s achillovou šľachou?

Achillova šľacha je dlhá šľacha spájajúca trojhlavý sval lýtka s pätovou kosťou (calcaneus). Má významnú úlohu v koordinácii chôdze. Achillova šľacha sa môže poškodiť ruptúrou /roztrhutím/ alebo  zápalom a degeneráciou.

 Úraz. Achillova šľacha je najvačšia šľacha v ľudskom organizme, avšak zároveň je veľmi zraniteľná. Vplyvpm extrémnych síl vznikajúcich napríklad pri náhlom pohybe vpred dochádza často ku jej čiastočnému alebo úplnému roztrhnutiu. Špeciálnou skupinov sú "nárazoví" športovci počas firemných hier. Tam sa veľa ľudí snaží získať "zlaté medaily" a bez dostatočného tréningu a kondície to ich achilovka nevydrží a roztrhne sa. Z aktívnych športovcov  sa problémy s achilovou šľachou vyskytujú najviac u futbalistov, volejbalistov a atlétov.

Degeneratívne zmeny. Chronické preťažovanie a športová kariéra často prinášajú štrukturálne zmeny achillovej šľachy s jej nedokrvením. Typickým prejavom je chronická pozáťažová bolesť a limitácia hybnosti v členkovom kĺbe. Typickou skupinou sú "vyslúžilí" športovci, ktorí utrpeli počas kariéry množstvo "mikroúrazov". Sprievodné výrastky v oblasti úponu na pätovú kosť  aa zápal burzy sú zdrojom dráždenia a bolestí.

Certifikát
Certos
Naši partneri
SZĽHDôveraUnionVŠZPSportWell